Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Choroby oczu i inne dolegliwości

Co psuje wzrok? 11 zachowań, które na co dzień szkodzą Twoim oczom

Coraz więcej osób potrzebuje w codziennym życiu wsparcia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Przyczyn psującego się wzroku może być naprawdę wiele, często również zdarza się, że nasza ostrość widzenia słabnie po prostu z upływem lat. Ale czy mamy wpływ na pogarszający się wzrok, czy jest to wyłącznie kwestia genów? Czy codzienne złe nawyki oraz czynniki zewnętrzne przyczyniają się do szybszego występowania zaburzeń ostrości widzenia u ludzi?

W przypadku dostrzeżenia pierwszych symptomów utraty ostrości widzenia, wiele osób zastanawia się co psuje wzrok, co do którego jeszcze jakiś czas temu nie miało się żadnych zastrzeżeń. Oprócz objawów chorobowych, których nie można samodzielnie zdiagnozować, warto zastanowić się co niszczy wzrok w naszym codziennym życiu i jakie negatywne nawyki, przyczyniają się do pogorszenia ostrości widzenia lub pogłębienia wady wzroku.

1. Codzienna praca przy komputerze

Ilość czasu, który spędzamy dziennie patrząc w ekran komputera czy telefonu może znacznie przyczynić się do osłabienia naszego wzroku. Według badań wykonanych przez Uniwersytet Stanu Iowa przeciętna osoba korzystająca z komputera mruga o około 66% rzadziej niż w ciągu reszty dnia1.

Zmęczone oczy od komputera często obarczone są zespołem widzenia komputerowego, który dotyka około 75 % osób pracujących przy komputerze1. Zespół ten ma wpływ na psucie wzroku a jego cechy charakterystyczne to suche, zmęczone oczy, bóle głowy oraz migreny.

2. Nierozstawanie się z telefonem

W przypadku wątpliwości czy od telefonu psuje się wzrok warto wziąć pod uwagę, że zaburzenia ostrości widzenia pojawiają się w przypadku nadmiernego kontaktu ze wszystkimi rodzajami sprzętów zawierających ekrany, zaliczyć można do nich zarówno komputery, tablety, e-booki jak i telefony komórkowe.

Zbyt częste korzystanie z telefonu i trzymanie ekranu blisko twarzy może mieć bardzo negatywny wpływ na oczy.

Szczególne niebezpieczeństwo dla wzroku wiąże się z emitowanym przez smartfony niebieskim światłem, które wpływając na nas w nadmiarze może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej2 – jednej z głównych przyczyn utraty wzroku w Stanach Zjednoczonych.

3. Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych

Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych powoduje suchość oka co psuje wzrok oraz sprawia, że ostrość widzenia jest osłabiona. Badania pokazują, że u około połowy osób regularnie noszących soczewki kontaktowe rozwija się zespół suchego oka.3 Wynika to z faktu, że w noszeniu soczewek należy robić regularne przerwy oraz nie można nosić ich zbyt dużą ilość godzin w ciągu doby.

Na rynku istnieje kilka typów soczewek różniących się możliwym czasem ich wykorzystywania, są to między innymi soczewki jednodniowe, tygodniowe oraz miesięczne.

Warto pamiętać jednak, że w przypadku soczewek wielorazowych należy nosić je przez maksymalnie 10-12 godzin dziennie i zdejmować na noc.

4. Czytanie książek w złym świetle

Tak jak w przypadku nieprawidłowego korzystania z przedmiotów posiadających różnego rodzaju ekrany czy korzystania soczewek kontaktowych niezgodnie z przeznaczeniem, również od nieprawidłowego czytania książek psuje się wzrok.

Sama czynność czytania oczywiście nie psuje nam wzroku, natomiast czytanie po ciemku lub wręcz przy zbyt silnym oświetleniu może być dla wzroku szkodliwe i przyczynić się do pojawienia się zaburzeń ostrości wzroku.

Idealnym rozwiązaniem jest czytanie przy naturalnym, dziennym świetle natomiast gdy nie jest to możliwe warto obserwować czy nie występują u nas niepokojące objawy takie ja bóle głowy, czy zmęczone i łzawiące oczy.

W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych dolegliwości warto zadbać o jakość widzenia w trakcie czytania i robić to w lepiej oświetlonym pomieszczeniu, stosując żarówki poprawiające jakość światła lub czytając przy naturalnym, świetle dziennym, które nie męczy wzroku tak jak światło sztuczne.

5. Unikanie okularów przeciwsłonecznych i noszenie okularów bez filtrów ochronnych

Promieniowanie UV szkodzi naszym oczom tak samo jak skórze.

Nadmierne wystawianie się na ich działanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia tkanki oka, co niszczy wzrok i może wywołać szereg poważnych dolegliwości. Brak ochrony oczu w postaci filtrów i odpowiednich okularów może nie tylko osłabić wzrok, ale również powodować wiele poważnych chorób oczu, takich jak zaćma czy rak oka.4

Aby uniknąć negatywnego wpływu promieniowania na nasze oczy zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Optymalna i prawidłowo chroniąca wzrok wartość filtrów to UV400.

6. Zakładanie soczewek kontaktowych do pływania

Soczewki kontaktowe zmieniają swoje działanie w kontakcie z wodą i sprawiają, że o wiele trudniej je wtedy ściągnąć. Zamoczone znacznie silniej przyklejają się do struktury oka i często zaburzają jakość widzenia. Jest to również szkodliwe, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się do oka ciała obcego lub zanieczyszczeń mogących prowadzić do wystąpienia poważnych infekcji, lub chorób narządu wzroku.

7. Niestosowanie kropli do oczu

Wiele osób, których oczy wystawione są na codzienne działanie sztucznego światła w pracy ma problem z odczuwaną w oku suchością oraz podrażnieniem.

Lekceważenie tego problemu i unikanie preparatów mogących poprawić naturalny proces nawilżania oka często prowadzi do Zespołu Suchego Oka. Krople do oczu dedykowane są wielu problemom z oczami, dostępne są w każdej aptece i mogą stanowić środek wspomagający narząd wzroku oraz nasze codzienne samopoczucie.

8. Pocieranie oczu rękoma

Niekontrolowane pocieranie oka w przypadku odczuwania senności lub dyskomfortu związanego ze swędzeniem czy suchością gałki ocznej może nieść ze sobą chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie prowadzi do roznoszenia się w oku brudu oraz bakterii, co niszczy wzrok przy regularnym występowaniu.

Dodatkowo może wiązać się to z trwałym uszkodzeniem rogówki oraz powodować pękanie delikatnych naczyń w okolicach narządu wzroku.

Aby chronić swój wzrok warto pamiętać również, że pocieranie oka w przypadku przedostania się do niego ciała obcego może tylko pogłębić problem i wprowadzić zanieczyszczenie głębiej.

9. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków

Data ważności występująca na opakowaniu każdego kremu pod oczy czy tuszu do rzęs ma służyć naszemu zdrowiu i zadbaniu o bezpieczeństwo narządu wzroku. Niestety wciąż wiele osób stosuje tego typu produkty po terminie ważności, ze względu na brak występowania cech świadczących o ich braku przydatności do użycia.

Tych terminów należy jednak przestrzegać, ponieważ często są zbiorowiskiem różnego rodzaju bakterii mogących wywoływać podrażnienia oraz infekcje.

10. Palenie papierosów i bierne przebywanie w tym samym pomieszczeniu

Regularne palenie papierosów przyczynia się do tego, że zwiększa się ryzyko występowania chorób narządu wzroku takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej co w efekcie niesie ze sobą nawet zagrożenie całkowitej utraty wzroku.5

Ponadto sam dym papierosowy może psuć wzrok wywołując efekt podrażniający oraz wysuszający oko a samo przebywanie wśród osób palących w danym momencie papierosy może powodować zapalenie spojówek.

11. Unikanie wizyt u okulisty

Brak regularnych badań wzroku, które profilaktycznie powinny być wykonywane raz do roku niesie ze sobą ryzyko przegapienia pierwszych, możliwych do całkowitego skorygowania objawów powiązanych z różnymi chorobami oczu. Z tego względu osoby, które uważają swój wzrok za w pełni sprawny również powinny regularnie badać oczy u lekarza okulisty aby uniknąć pojawienia się ewentualnych chorób czy zaburzeń wzroku.

Podsumowanie

Codzienne nawyki mogą mieć duży wpływ na pogorszenie się ostrości widzenia. Czynniki takie jak wpływ komputera na wzrok, zbyt częste korzystanie z telefonu, patrzenie w słońce bez okularów przeciwsłonecznych czy nieprawidłowe dbanie o występujące u danej osoby wady wzroku przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób ma problemy z oczami.

Warto dbać o oczy i pamiętać o regularnym badaniu wzroku u lekarza okulisty oraz minimalizowaniu występowania codziennych sytuacji, w których wzrok wystawiany jest na duży wysiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły