Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Zdrowe oczy

Jak dbać o wzrok i oczy? 9 elementów dla skutecznej ochrony oczu

Ze względu na ilość spędzanego czasu przed komputerem oraz codzienne wystawianie naszego wzroku na sztuczne światło, coraz więcej osób zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Nasze oczy wystawione są codzienne na wiele godzin intensywnej pracy, co często prowadzi do różnego rodzaju powikłań i zaburzeń ostrości wzroku.

Nawet w przypadku braku pojawiania się jakiegokolwiek dyskomfortu czy dolegliwości w obrębie oczu, warto dowiedzieć się jak dbać o wzrok, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych wad czy zaburzeń widzenia.

1. Ćwiczenia na poprawę ostrości widzenia

Regularnie wykonywane ćwiczenia z dziedzin takich jak joga oczu mogą przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia oraz odczuwanego przez nasze oczy dyskomfortu.

Ochrona wzroku powinna być również zapewniona w pracy. Zastanawiając się jak dbać o narząd wzroku w miejscu pracy warto zapoznać się z zasadą 20 minut. Zgodnie z nią po 20 minutach pracy przy komputerze należy zrobić 20 sekund przerwy i skierować wtedy wzrok w oddalone miejsce za oknem lub na przeciwnym końcu pomieszczenia. Taka regularna profilaktyka przyczyni się nie tylko do polepszenia jakości wzroku, ale także do zwiększenia naszej koncentracji oraz komfortu pracy.

2. Okulary przeciwsłoneczne

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może wywołać szereg poważnych w skutkach chorób oczu takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Aby prawidłowo dbać o wzrok należy przez większą część roku nosić okulary przeciwsłoneczne, zawierające filtry blokujące promieniowanie UVA oraz UVB.

Jednak samo światło słoneczne to nie jedyny powód, dla którego dobrze jest nosić okulary ochronne. W przypadku wykonywania prac budowlanych czy remontowych również warto zadbać o okulary. Oczywiście nie muszą być co prawda wyposażone w filtry UV, ale mogą ochronić oczy przed przedostaniem się do nich ciał obcych.

3. Kwas Omega 3 i więcej ryb

Kwas tłuszczowy Omega 3 to cenny dla naszych oczu składnik1, który możemy znaleźć w rybach. Zastanawiając się jak dbać o wzrok warto wziąć pod uwagę, że zalecane jest spożywanie minimum jednej porcji ryb tygodniowo. Pozwoli to utrzymać prawidłową ilość kwasów tłuszczowych w diecie.

Jeżeli natomiast nie przepadamy za smakiem ryb lub po prostu nie jesteśmy w stanie ich regularnie spożywać z innych przyczyn, możemy je skutecznie zastąpić odpowiednią suplementacją w formie suplementów.

4. Zdrowa dieta bogata w witaminy

Dla prawidłowego funkcjonowania ciała oraz narządu wzroku ważne jest spożywanie różnorodnych, zawierających witaminy i składniki odżywcze produktów.

Witaminy A, C oraz E mają bardzo korzystny wpływ na nasz wzrok. Możemy wprowadzić je do organizmu spożywając regularnie warzywa takie jak marchew, brokuły, szpinak czy truskawki.

5. Suplementacja i dostarczanie brakujących mikroelementów

Prawidłowa ochrona wzroku powinna opierać się na dostarczaniu do organizmu optymalnej ilości różnorodnych witamin. Często jest to trudne do przeliczenia i zrealizowania, dlatego warto zażywać witaminy w postaci suplementów diety, które mogą znacznie przyczynić się do poprawienia jakości naszego wzroku.

Wśród najbardziej wartościowych dla wzroku witamin wymienić można witaminę A, E, C oraz luteinę4.

  • Witamina A odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia i zapobiega występowaniu zaćmy5.
  • Luteina ma na celu zapewniać odpowiednie odbieranie kolorów oraz ostrość obrazu.
  • Witamina E jest przeciwutleniaczem, przez co chroni oczy przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego, który stanowi przyczynę wielu niepożądanych dolegliwości oczu.
  • Witamina C jest szczególnie potrzebna do produkcji kolagenu, który zapewnia prawidłową strukturę oka.

6. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem

Długie godziny spędzane przed ekranem komputera oraz telefonu sprawiają, że coraz więcej osób dotyka zespół widzenia komputerowego2, a także zespół suchego oka.

Choćby tylko z tego powodu warto zdecydować się na zmniejszenie ilości godzin spędzanych na pracy przy komputerze oraz telefonie. Natomiast w przypadku, gdy nie jest to możliwe ze względu na wykonywaną pracę – należy robić sobie regularne przerwy od ekranu.

Dobrym pomysłem jest również filtr na monitor, który blokuje nieodpowiednie dla naszych oczu promieniowanie. Ochrona oczu przed komputerem jest wtedy zwiększona przez blokowanie dopływu niebieskiego światła, a także coraz częściej jego pomarańczowych barw.

7. Dbanie o prawidłową higienę w obrębie oczu

Dla zdrowia naszych oczu warto pamiętać o dokładnym demakijażu, który pozwoli uniknąć przedostawania się do oczu produktów, które mogą zaburzyć funkcjonowanie delikatnej struktury oka.

Istotne jest również, aby przed dotknięciem oczu w celu założenia soczewek kontaktowych, pamiętać o dokładnym umyciu dłoni, na których znajdować się może wiele bakterii mogących wywoływać podrażnienie oczu i doprowadzić do pojawienia się infekcji.

8. Prawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych

Osoby regularnie noszące soczewki kontaktowe powinny pamiętać o tym, że aby dbać o oczy, należy robić minimum jeden dzień przerwy w tygodniu od ich noszenia. Zastępując szkła w tym dniu okularami korekcyjnymi.

Pozwoli to oczom odpocząć i zmniejszy zagrożenie przed pojawieniem się objawów takich jak nadmierna suchość w oku czy podrażnienie gałki ocznej.

8. Rezygnacja z palenia i ekspozycji na dym

Palenie papierosów źle wpływa na nasze oczy, między innymi poprzesz uszkadzanie naczyń krwionośnych, które zajmują się dostarczaniem krwi i składników odżywczych do nerwu wzrokowego. Regularne palenie papierosów zwiększa również ryzyko wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Aby uniknąć tych chorób najlepiej jest całkowicie zrezygnować z tego niszczącego zdrowie nałogu i ograniczyć możliwą ekspozycję na szkodliwy dym.

9. Regularne badania wzroku

Zarówno osoby cierpiące na choroby oczu jak i te, które mają w pełni zdrowy wzrok powinny systematycznie badać swoje oczy.

Lekarze zalecają odbycie wizyty u okulisty minimum raz na dwa lata w przypadku osób nieodczuwających żadnych problemów z oczami. Zaś w przypadku osób po 60 roku życia i cukrzyków, którzy są szczególnie narażeni nawet na całkowitą utratę wzroku oraz osób z zaburzeniami wzroku takimi jak astygmatyzm, taka wizyta wraz z badaniami powinna odbywać się co rok.

Podsumowanie

Wiele czynników ma wpływ na nasz wzrok. Zastanawiając się jak dbać o wzrok aby jak najdłużej cieszyć się ostrością widzenia możesz wprowadzić w życie kilka zasad, które pomogą zadbać o zdrowe oczy i pozwolą uniknąć pojawienia się lub pogłębienia wad oraz chorób oczu.

Profilaktyka wzroku jest podstawowym elementem, który razem z regularną kontrolą lekarską pozwoli efektywnie dbać o oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły