Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Zdrowe oczy

Jak dobrać soczewki kontaktowe? Zasady, dzięki którym samemu dobierzesz nowe szkła!

Dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli decydujesz się na ich zakup po raz pierwszy. Wybierając soczewki, musisz wziąć pod uwagę rodzaj i stopień swojej wady wzroku oraz zastanowić się z jaką częstotliwością planujesz je nosić. Aby dobór szkieł kontaktowych okazał się trafiony, pamiętaj o konsultacji z okulistą, który dokładnie zbada Twój wzrok i oceni, jakie soczewki będą dla Ciebie najlepsze. Jeżeli zastosujesz się do poniższych, wymienionych w artykule wskazówek, dobranie odpowiednich soczewek nie powinno stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu!

Czy będę nosić soczewki codziennie?

Przed dobraniem odpowiednich soczewek, musisz zastanowić się z jaką częstotliwością planujesz je nosić oraz jaki tryb wymiany szkieł kontaktowych będzie dla Ciebie najwygodniejszy. W zależności od Twoich własnych preferencji, możesz dokonać wyboru między soczewkami jednodniowymi lub wielorazowymi, które dzielą się na tygodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Pamiętaj, że zarówno soczewki jednodniowe, jak i te wielokrotnego użytku wymagają bezwzględnego zdejmowania na noc i nie można ich nosić dłużej niż 10-12 godzin dziennie.

Jeżeli nie chcesz pamiętać o regularnym zdejmowaniu i wymienianiu soczewek, możesz zdecydować się na stałe szkła kontaktowe, których nie trzeba zdejmować nawet przez kilka miesięcy. Warto podkreślić, że nie jest to rozwiązanie zalecane przy wszystkich wadach wzroku, a założenie stałych soczewek wymaga regularnych konsultacji z okulistą oraz szczegółowych badań wzroku.

W jakim środowisku i otoczeniu będę najczęściej nosić swoje soczewki?

Planując zakup soczewek, zastanów się, czy miejsca, w których pracujesz lub mieszkasz nie narażają Twoich oczu na regularny kontakt z pyłem, wodą lub innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby gromadzić się na soczewce, a w efekcie podrażniać wrażliwą strukturę oka. Osadzające się na powierzchni szkieł kontaktowych szkodliwe substancje są trudne do sprawnego oczyszczenia i usunięcia, co zwiększa ryzyko podrażnień oraz poważnych uszkodzeń w obrębie gałki ocznej.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy miejsca, w których przebywasz na co dzień narażają Twój wzrok na podrażnienia lub uszkodzenia, to konieczne skonsultuj swoje obawy ze specjalistą. Jeżeli masz taką możliwość, możesz zastanowić się również nad noszeniem okularów ochronnych w miejscu pracy, dzięki którym zapobiegniesz przedostawania się jakichkolwiek zanieczyszczeń w okolice Twojego wzroku.

Czy posiadam wrodzone wady wzroku?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem soczewek, musisz wziąć pod uwagę, że noszenie szkieł kontaktowych nie jest zalecane dla części osób zmagających się z astygmatyzmem oraz innymi wadami wzroku, które powiązane są z nieprawidłową budową którejś z części oka. Ze względu na uszkodzoną rogówkę, astygmatycy widzą jedynie zakrzywiony i rozmyty obraz, który w większości przypadków nie będzie możliwy do skorygowania z pomocą soczewek dostępnych powszechnie w drogeriach i aptekach.

Jeżeli zmagasz się z astygmatyzmem lub nie masz pewności, czy występuje u Ciebie jakaś dodatkowa wada wzroku, koniecznie skonsultuj się z okulistą lub optometrystą. W przypadku, gdy specjalista zdiagnozuje u Ciebie astygmatyzm, może zalecić Ci zakup torycznych szkieł kontaktowych, które wyróżniają się tym, że ich powierzchnia ma inne stopnie grubości w różnych miejscach, co wpływa na poprawę jakości widzenia u osób z astygmatyzmem.

Czy mam problemu z alergią lub innymi dolegliwościami oczu?

Niektóre dolegliwości zdrowotne, takie jak alergia czy zespół suchego oka mogą uniemożliwiać noszenie soczewek kontaktowych, do czasu całkowitego wyleczenia objawów danego schorzenia. Aby zapobiec nasileniu poszczególnych dolegliwości, konieczne poinformuj lekarza o wszelkich towarzyszących Ci objawach. 

Redakcja portalu na-oczy.pl podkreśla, że zbyt częste noszenie szkieł kontaktowych przy jednoczesnym ignorowaniu symptomów świadczących o alergii czy przekrwieniu oka, może prowadzić do nasilenia objawów i skutkować występowaniem różnych powikłań zdrowotnych.1 Za schorzenia utrudniające lub uniemożliwiające noszenie soczewek kontaktowych uznawane są między innymi alergie, zespół suchego oka oraz starczowzroczność.

Czy chcę, aby soczewki zmieniały kolor mojej tęczówki?

Soczewki, które są obecnie dostępne w wielu drogeriach oraz sklepach internetowych nie służą wyłącznie poprawie jakości widzenia. Coraz więcej tego typu produktów dedykowanych jest osobom, którym zależy na zmianie koloru tęczówek na niebieskie, brązowe, a nawet różowe. Jeżeli już wiesz, jaką moc powinny mieć Twoje szkła kontaktowe, możesz również wziąć pod uwagę, czy zależy Ci na zmianie koloru oczu.

Jeżeli zdecydujesz się na szkła zmieniające kolor oczu, musisz wziąć pod uwagę, że wiele tego typu produktów zostało wyprodukowanych głównie po to, aby zmieniać barwę tęczówek. Materiały, z których wykonane są takie soczewki mogą nie być wystarczająco dobrze przebadane i bezpieczne dla Twoich oczu. Weź to pod uwagę przed planowanym zakupem i najlepiej zrezygnuj z zamawiania szkieł kontaktowych z nieznanych sklepów internetowych w bardzo niskich cenach.

Jak często chcę pamiętać o pielęgnacji szkieł kontaktowych?

Codzienne czyszczenie soczewek, regularne wymienianie płynu do dezynfekcji oraz dbałość o ogólną higienę twarzy i oczu to elementy, które musisz wziąć pod uwagę, jeśli decydujesz się na zakup szkieł kontaktowych. Ignorowanie zasad higieny i niestosowanie się do zaleceń producenta odnośnie częstotliwości wymiany soczewek, może podrażniać wrażliwą gałkę oczną oraz prowadzić do rozwoju stanów zapalnych czy infekcji bakteryjnych. Przewlekłe podrażnienia mogą skutkować owrzodzeniami, grzybicą oraz zaburzeniami widzenia, wynikającymi z uszkodzenia rogówki lub innych części oka.

Jeśli obawiasz się, że czyszczenie soczewek będzie dla Ciebie problemem, możesz zdecydować się na jednodniowe szkła kontaktowe. Zakładając na oko świeżą i czystą soczewkę każdego dnia, zmniejszysz ryzyko przedostania się do Twoich oczu jakichkolwiek zanieczyszczeń czy bakterii. Jednorazowe soczewki są jednak znacznie mniej ekonomicznym rozwiązaniem niż te wielorazowe. Część osób skarży się również na to, że wykonywane są one z cieńszego materiału, który okazuje się być bardziej podatny na rozerwanie i uszkodzenia. 

Korzystnym i trwalszym rozwiązaniem może okazać się założenie stałych szkieł kontaktowych, które nie wymagają codziennego czyszczenia i ściągania. Pamiętaj jednak, że stałe soczewki są bardziej inwazyjne, niż te ściągane i wymagają regularnej kontroli lekarskiej. W takim przypadku faktycznie oszczędzisz czas na pielęgnacji, ale musisz przeznaczyć go na regularne wizyty w gabinecie lekarskim.

Pamiętaj o tych zasadach, aby uniknąć przyszłych problemów

Jeśli przed zakupem soczewek, weźmiesz pod uwagę stopień wady wzroku, częstotliwość noszenia szkieł oraz konieczność skonsultowania jakości wzroku ze specjalistą, to z pewnością wybierzesz dla siebie odpowiednie szkła kontaktowe. Niezależnie od tego, jakie soczewki będziesz nosić, pamiętaj o stosowaniu się do poniższych zasad, które pomogą Ci uniknąć komplikacji wynikających z codziennego użytkowania szkieł:

  • Konsultuj wybór lub wymianę soczewek z okulistą. Jeżeli zastosujesz się do wskazówek specjalisty, kupisz szkła o dopasowanych do Twojego wzroku parametrach. Pamiętaj, że samodzielne wybranie soczewek nigdy nie będzie tak samo skuteczne i bezpieczne dla Twoich oczu, jak dopasowanie szkieł przez specjalistę.
  • Przestrzegaj zasad higieny. Zanim założysz soczewki, pamiętaj o umyciu rąk oraz dokładnym wyczyszczeniu szkieł kontaktowych z użyciem specjalnego płynu. Ważne jest również regularne mycie pojemnika na soczewki, w którym mogłyby gromadzić się bakterie, przenoszone później do Twoich oczu.
  • Dobieraj moc soczewek do swoich oczu. Wiele osób popełnia błąd i decyduje się na zakup szkieł kontaktowych o takiej samej mocy, jak noszone przez nie okulary. Pamiętaj, że moc soczewek nie jest tożsama z parametrami Twoich okularów, dlatego w trakcie badania lekarskiego, poproś okulistę o wskazanie Ci zalecanej mocy Twoich przyszłych soczewek.
  • Pamiętaj o wymianie soczewek na nowe. Jeżeli nosisz soczewki miesięczne, to koniecznie wymień je po 30 dniach. Unikanie wymiany szkieł oraz regularne przetrzymywanie ich o jeden, dwa lub siedem dni dłużej, może przyczyniać się do podrażnienia wrażliwej struktury Twoich oczu, a także do rozwoju zespołu suchego oka.
  • Unikaj niesprawdzonych źródeł. Kupując soczewki, wybieraj sprawdzone sklepy internetowe, drogerie lub apteki. Jeżeli zdecydujesz się na zakup z takich miejsc, będziesz mieć pewność, że Twoje szkła kontaktowe były przechowywane w odpowiednich warunkach. Znacznie tańsze produkty, kupowane z nieznanych portali aukcyjnych nie dają nam tej gwarancji, więc musimy liczyć się z tym, że mogą negatywnie wpływać na jakość naszego wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły