Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Zdrowe oczy

Domowe sposoby na jęczmień: czym leczyć jęczmień na oku?

Domowe sposoby na jęczmień mogą skutecznie wspomóc zwalczanie dokuczliwej zmiany skórnej powstałej na powierzchni powieki oraz załagodzić odczuwany ból i dyskomfort. Stosowanie naturalnych metod zwalczania jęczmienia, takich jak ciepłe okłady czy masaże, może znacznie przyspieszyć proces gojenia oraz zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji bakteryjnej odpowiedzialnej za powstawanie ropnego guzka pod powieką. Czym leczyć jęczmień na oku i jakie są najlepsze domowe sposoby na infekcje bakteryjne?

Czym leczyć jęczmień na oku? Domowe sposoby i naturalne środki

Jęczmień to charakterystyczny, czerwony guzek pojawiający się na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie powieki.1 Tej ropnej zmianie skórnej bardzo często towarzyszy ból, podrażnienie oraz obrzęk powiek. Jeżeli dostrzeżesz pojawienie się w okolicy oka czerwonego, bolesnego guzka, sprawiającego dyskomfort w trakcie mrugania, może to wskazywać na fakt, że wytworzył się u ciebie jęczmień.

Domowe sposoby na tę dolegliwość cechują się wysoką skutecznością i mogą z powodzeniem wspomóc zwalczanie jęczmienia oraz infekcji bakteryjnej oka, która stanowi główną przyczynę powstawania ropnych zmian w obrębie powiek.

Jakie domowe metody warto wykorzystać w leczeniu jęczmienia?

Aby szybko i skutecznie pozbyć się jęczmienia z oka wykorzystaj domowe metody i zrezygnuj tymczasowo z noszenia soczewek kontaktowych oraz makijażu. Wysoką skutecznością cechuje się również domowe leczenie zakładające stosowanie ciepłych okładów i maści dedykowanych zwalczaniu jęczmienia.

Jeżeli zastosujesz niżej wymienione naturalne metody, możesz szybko i skutecznie zniwelować nieprzyjemne dolegliwości oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych w obrębie oczu w przyszłości.

Wykorzystaj ciepłe kompresy

Ciepłe okłady to szybka, skuteczna i powszechnie stosowana metoda zwalczania jęczmienia. Pod wpływem ciepła, ropa znajdująca się w guzku znacznie szybciej się rozpuszcza, dzięki czemu wydobywana jest na powierzchnię i wydalana z oka. Systematyczne wykonywanie kompresów z ciepłej wody lub ziół, takich jak rumianek czy ziele świetlika może skrócić czas leczenia oraz przyczynić się do efektywnego łagodzenia odczuwanego w okolicach oka dyskomfortu.2

Jeżeli chcesz stosować okłady na jęczmień, przygotuj czystą myjkę lub szmatkę i zamocz ją w ciepłej, ale nie gorącej wodzie lub wcześniej przygotowanym naparze ziołowym. Następnie umieść kompres na obszarze dotkniętym infekcję bakteryjną na około 10-15 minut.

Wykonywanie takich okładów 3-4 razy dziennie powinno przynieść ulgę oraz przyczynić się do sprawnego usuwania warstwy ropnej jęczmienia.

Zrób sobie przerwę od make upu

Makijaż wykonywany w pośpiechu lub z użyciem przeterminowanych kosmetyków może przyczyniać się do powstawania infekcji bakteryjnej w obrębie oka.3 Rezygnacja z malowania się na czas leczenia jęczmienia może przyspieszyć gojenie się zmiany ropnej i niwelować obrzęk powieki.

Kosmetyki i pędzle wykorzystywane do malowania oczu oraz twarzy często stanowią siedlisko różnego rodzaju bakterii, dlatego ich stosowanie mogłoby nie tylko wydłużyć czas leczenia infekcji bakteryjnej, ale również przyczynić się do rozprzestrzeniania zmiany ropnej na inne gruczoły w oku.

Po wygojeniu jęczmienia postaraj się zdezynfekować pędzle lub wymienić kosmetyki, takie jak tusz do rzęs na nowe. Aby makijaż nie wpływał na występowanie jęczmienia w przyszłości, pamiętaj, aby nie dzielić się kosmetykami do makijażu z innymi osobami oraz przestrzegać zasad higieny powiązanych z malowaniem i demakijażem. Istotne jest również systematyczne sprawdzanie daty ważności na kosmetykach oraz wyrzucanie tych, które stosowane są niezgodnie z zaleceniami producenta odnośnie zalecanego czasu ich używania.4

I na czas leczenia przestań nosić szkła kontaktowe

W trakcie stosowania domowych metod leczenia postaraj się wyeliminować czynniki, które mogłyby dodatkowo podrażniać strukturę twojego oka. Z tego względu na czas leczenia jęczmienia zrezygnuj z noszenia soczewek kontaktowych, które są częstą przyczyną nadmiernego wysuszania gałki ocznej.5 Długotrwałe noszenie soczewek jest szkodliwe, zwłaszcza w przypadku występowania infekcji oraz stanów zapalnych w obrębie oczu, ponieważ ich struktura utrudnia proces leczenia i może zaburzać pracę filmu łzowego, stanowiącego barierę ochronną oka.

Jeśli chcesz skrócić czas łagodzenia stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych, powiązanych z występowaniem jęczmienia, zastąp soczewki kontaktowe okularami korekcyjnymi. Dzięki temu twoje oczy odpoczną i będą mogły szybciej się zregenerować.

Weź pod uwagę, że noszenie okularów przyczyni się również do zmniejszonego ryzyka rozprzestrzenia się bakterii na powierzchni gałki ocznej. Gdy jęczmień zniknie z oka, pamiętaj, aby założyć nowe soczewki, ponieważ wcześniejsze mogły mieć kontakt z bakteriami gronkowca, odpowiedzialnymi za powstawanie zmian ropnych w Twoim oku.6

Przemyj opuchniętą powiekę lub okolicę oka ciepłą wodą z mydłem

Jęczmień w oku będzie goił się szybciej, jeżeli zadbasz o odpowiednią higienę oczu. Regularne mycie twarzy oraz okolic powiek pozwoli zmniejszyć dostęp bakterii do powierzchni gałki ocznej, co zwiększy szansę na szybkie załagodzenie objawów jęczmienia oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się zmiany ropnej na drugie oko.7

Przemywanie zewnętrznej strony oka możesz wykonać rękami, czystą myjką lub wacikiem kosmetycznym. Najlepiej używaj w tym celu łagodnych kosmetyków hipoalergicznych, takich jak delikatne mydła czy szampony i produkty przeznaczone dla dzieci.

Bardzo ważne jest, aby mycie oczu odbywało się z użyciem bezpiecznych środków higienicznych, które nie będą ich dodatkowo podrażniały. Stosowanie ostrych chemikaliów, zawierających w składzie alkohol oraz silne środki konserwujące mogłoby skutkować podrażnieniami oraz nasileniem objawów.8

Zrób sobie okłady z herbaty

Herbata na jęczmień działa podobnie jak kompresy ziołowe. Nakładanie na oczy ciepłej torebki herbaty lub nasączonego nią płatka kosmetycznego może załagodzić obrzęk powiek oraz przyczynić się do szybszego gojenia stanu zapalnego. Szczególną skutecznością w zwalczaniu infekcji cechują się czarna i zielona herbata na jęczmień, ze względu na ich antyoksydacyjne właściwości.9

Przed wykonaniem okładu pamiętaj jednak aby nie używać zbyt gorącego naparu, ponieważ mogłoby to wywołać dodatkowe podrażnienia w obrębie gałki ocznej.

Jeśli chcesz wykonać okłady na jęczmień z herbaty, musisz na początek ją zaparzyć i odczekać aż wystygnie. Następnie wyciągnij i odsącz torebkę oraz nałóż ją na oko objęte infekcją bakteryjną. Po około 10 minutach możesz zdjąć okład i powtarzać tę czynność około 2-3 razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby nie używać dwa razy tej samej torebki herbaty. Przestrzeganie tej zasady pozwoli zapobiegać ewentualnemu rozprzestrzenianiu się bakterii.

Delikatnie wymasuj bolące miejsce

Delikatne masowanie obszaru, na którym pojawił się jęczmień, może przyspieszyć drenaż, czyli samoistne usuwanie ropy oraz wydzieliny znajdujących się w guzku.10 Systematycznie wykonywany masaż może więc przyspieszyć proces domowego leczenia oraz załagodzić dyskomfort odczuwany w trakcie zamykania i otwierania powiek.

Warto wspomnieć, że sposób stosowany w wielu domach, czyli złoto na jęczmień nie jest skuteczny w walce z infekcjami oczu. Brakuje naukowych dowodów, które mogłyby potwierdzać skuteczność tej metody. Warto wspomnieć również, że masowanie okolic oka złotą obrączką, która znajdowała się wcześniej na dłoni, może przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii w obrębie oczu i nasilać rozwój infekcji bakteryjnej.

Jeżeli chcesz przyczynić się do szybszego załagodzenia zmiany ropnej, masuj okolice oka czystymi rękami przez kilka minut dziennie. Masaż możesz wykonywać poprzez delikatne naciskanie na skórę, w obrębie której pojawił się jęczmień. W przypadku, gdy w trakcie masażu nastąpi delikatny wypływ ropy z jęczmienia, użyj czystej myjki lub płatka kosmetycznego nasączonego hipoalergicznym mydłem, w celu oczyszczenia oka z wydzieliny.

Wypróbuj maść na jęczmień przy oku dostępną bez recepty

Dostępne w aptekach bez recepty preparaty i maści na jęczmień w oku mogą okazać się pomocne w łagodzeniu obrzęku oraz zmniejszaniu odczuwanego dyskomfortu. Tego typu preparaty lecznicze zazwyczaj zawierają w składzie substancje o działaniu przeciwutleniającym oraz regeneracyjnym, dzięki czemu mogą skutecznie załagodzić infekcję bakteryjną oraz przyspieszyć proces gojenia.11

Jeżeli chcesz zastosować maść na jęczmień w oku lub pod okiem, nakładaj ją delikatnie, czystymi rękami lub wacikiem na obszar, w którym pojawił się guzek. Pamiętaj, aby nie nakładać naraz zbyt dużej ilości preparatu oraz stosować się do zaleceń producenta dotyczących częstotliwości stosowania tego typu środków.

W razie mocnych objawów użyj leków przeciwbólowych

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe nie przyczynią się do zmniejszenia jęczmienia, natomiast mogą okazać się bardzo pomocne w łagodzeniu dyskomfortu odczuwanego na skutek obrzęku i podrażnienia wywołanych przez jęczmień.

Połączenie leków przeciwbólowych z innymi, domowymi metodami leczenia może okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza w trzech pierwszych dniach od pojawienia się jęczmienia, gdy obrzęk zazwyczaj jest najbardziej dokuczliwy.

Co jeżeli mimo stosowania powyższych domowych metod, jęczmień nie schodzi?

W przypadku, gdy domowe sposoby na jęczmień na oku nie przynoszą pożądanych rezultatów, a zmiana ropna nie zmniejsza się w przeciągu 3-7 dni, konieczne może okazać się skorzystanie ze specjalistycznych form leczenia.

W przypadku, gdy stan twojego oka się pogarsza lub dostrzegasz zaburzenia w jakości widzenia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą. Specjalista może w takiej sytuacji zlecić wykonanie badań lub zasugerować skorzystanie z jednej z dostępnych form leczenia infekcji bakteryjnych w obrębie oczu. W zależności od indywidualnego stanu zdrowia oraz stopnia nasilenia objawów lekarz może zalecić stosowanie antybiotykoterapii, zastrzyki sterydowe lub operacyjne usunięcie jęczmienia.

Pamiętaj, aby niezależnie od stopnia nasilenia jęczmienia, nie wyciskać go. Ściskanie lub próba samodzielnego usunięcia zawartości guzka mogą przyczynić się do nasilenia podrażnień oraz wydłużenia czasu gojenia się zmiany ropnej.

Podsumowanie

Gdy pojawi się u ciebie jęczmień na oku, domowe sposoby mogą skutecznie wspomóc zwalczanie dyskomfortu oraz nieprzyjemnych dolegliwości w obrębie oczu. Systematyczne wykonywanie ciepłych kompresów oraz dbanie o higienę może nie tylko przyspieszyć proces gojenia się stanu zapalnego, ale również zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji bakteryjnej w przyszłości.

Jeżeli masz wątpliwości co do skuteczności domowego leczenia, a samodzielnie wykonywana terapia nie przyniosła pożądanych skutków, skontaktuj się z lekarzem, który wybierze dla ciebie najlepszą formę leczenia i udzieli wszelkich informacji dotyczących twojego stanu zdrowia.

1 Kometarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły