Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Zdrowe oczy

Joga oczu: TOP 5 ćwiczenia na lepszy wzrok i poprawę widzenia

W przypadku występującego regularnie dyskomfortu w okolicach narządu wzroku wiele osób sięga po różne rozwiązania mające na celu poprawę ostrości widzenia oraz ogólnego samopoczucia. Oprócz noszenia okularów korekcyjnych i dbania o nawilżanie oka jednym z coraz popularniejszych tego typu rozwiązań są ćwiczenia na lepszy wzrok, mające na celu pomóc osobom, których narząd wzroku wystawiony jest na codzienny wysiłek związany z pracą lub niekorzystnym działaniem sztucznego światła. Jednak czy ćwiczenia usprawniające wzrok, takie jak joga oczu naprawę są skuteczne?

Regularnie wykonywane ćwiczenia oczu mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku osób, które wykonują pracę z komputerem, pracują lub uczą się w otoczeniu sztucznego światła czy odczuwają zmniejszoną ostrość widzenia w określonych sytuacjach w ciągu dnia. Objawy takie jak odczuwana suchość w oku, rozmazany obraz czy bóle głowy mogą wynikać z wielu czynników i być całkowicie lub częściowo zniwelowane przez systematycznie wykonywany trening wzroku.

Jak działają ćwiczenia na poprawę ostrości widzenia?

Ćwiczenia poprawiające wzrok działają zmniejszając napięcie mięśni oczu oraz prowokując je do częstego mrugania.

Na nasz wzrok wpływa szereg czynników fizycznych oraz środowiskowych. Na niektóre z nich doskonałym rozwiązaniem będzie terapia wzroku. Ćwiczenia usprawniające funkcjonowanie oczu to naturalna prosta do wykonania samodzielnie metoda mogąca mieć wpływ na zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu i przyczynić się do poprawy samopoczucia.

Wzmocnienie mięśni oczu przyczynia się do zwiększonej kontroli ich ustawienia w gałce ocznej oraz łagodzi nieprzyjemne dolegliwości takie jak zespół suchego oka, który dotyczy coraz większej liczby osób po 50 roku życia.1

Problemy ze wzrokiem nie dotyczą oczywiście tylko osób starszych. Ćwiczenia na wzrok dla dzieci są równie popularne i często wykonywane są zapobiegawczo w przedszkolach oraz szkołach podstawowych po to, aby uczyć dzieci dbania o narząd wzroku od najmłodszych lat, tym bardziej że ćwiczenia relaksujące wzrok nie są skomplikowane i bezpiecznie przeprowadzone mogę być wykonywane niemal w każdym wieku.

Najlepsze ćwiczenia na lepszy wzrok i joga dla oczu

W zależności od potrzeb można wyróżnić kilka usprawniających widzenie ćwiczeń, których regularne wykonywanie może znacznie poprawić codzienne samopoczucie oraz kondycję naszych oczu.

1. Zmiana poziomu ostrości

Aby wykonać ćwiczenie, należy zająć wygodną pozycję siedzącą, a następnie unieść do góry wyprostowany palec środkowy lub wskazujący i umieścić go w odległości około 10 cm od oczu.

Wyprostowany palec należy powolnym ruchem oddalać oraz przybliżać od linii wzroku, stale skupiając się na utrzymaniu ostrości widzianego obrazu. Po upływie 10-15 sekund, należy powtórzyć ćwiczenie z palcem drugiej dłoni. Całość można wykonywać codziennie, w seriach od 3 do 5 powtórzeń.

2. Rysowanie ósemki oczami

Rysowanie ósemki można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, najlepiej w jasnym, dużym pomieszczeniu. Na początku należy skupić wzrok na wybranym punkcie znajdującym się na ścianie lub podłodze, oddalonym od siebie o około 2-3 metry.

Następnym krokiem jest rysowanie za pomocą oczu wyobrażonej cyfry osiem. Rysowanie warto rozpocząć od okręgu umieszczonego od środka do góry, a następnie od środka w dół. Śledzenie kształtu wzrokiem należy kontynuować przez 30 sekund oraz powtórzyć ćwiczenie rozpoczynając od środka w dół, a następnie w górę.

3. Zasada 20-20-20

Zasada 20-sekundowych przerw to doskonały odpoczynek dla oczu dedykowany osobom, spędzającym długie godziny przy komputerze. Aby ćwiczenie przyniosło najlepsze efekty, należy wykonywać je każdego dnia w trakcie wielogodzinnej pracy czy nauki.

Ćwiczenie polega na skupieniu wzroku przez 20 sekund na punkcie oddalonym o 20 stóp (czyli około 6 metrów). Może to być obiekt znajdujący się po przeciwnej stronie pomieszczenia lub za oknem. Krótkie przerwy dla oczu należy powtarzać co 20 minut.

4. Przewracanie oczami

Przewracanie oczami to popularne ćwiczenie w dziedzinie, jaką jest joga oczu. Należy wykonywać je w pozycji siedzącej. Po zajęciu wygodnego miejsca należy przez kilka sekund głęboko oddychać, w celu rozluźnienia mięśni twarzy.

Następnym krokiem jest skierowanie wzroku w stronę sufitu i przewracanie oczami zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Po wykonaniu trzech pełnych obrotów należy powtórzyć ćwiczenie w drugą stronę. Aby praktyka przyniosła jak najwięcej korzyści dla jakości wzroku, warto połączyć przewracanie oczami z innymi ćwiczeniami na oczy.

5. Terapia wzroku

Terapia wzroku to pełny zestaw ćwiczeń mających na celu wzmocnienie wzroku oraz zwiększenie wyrazistości widzianych obrazów. W przypadku występowania problemów z oczami warto skorzystać z porad okulisty lub fizjoterapeuty, którzy będą w stanie ułożyć plan ćwiczeń dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Domowy plan ćwiczeń na oczy można również ułożyć samodzielnie i wykonywać regularnie trening wzroku, wykorzystując proste i skuteczne ćwiczenia na lepszy wzrok, które zostały wymienione w artykule

Czy ćwiczenia wzroku zawsze pomogą go poprawić? Niestety nie

Istnieją sytuacje, kiedy nawet codziennie wykonywane ćwiczenia mięśni oka nie będą w stanie pomóc. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku chorób wzroku, niezależnych od czynników zewnętrznych, spowodowanych zazwyczaj uwarunkowaniami genetycznymi.

U niektórych osób fizyczna anatomia oka determinuje sposób widzenia i przyczynia się do występowania zaburzeń narządu wzroku, do których można zaliczyć:

  • krótkowzroczność2,
  • dalekowzroczność3,
  • astygmatyzm,
  • starczowzroczność.

Jednak występowanie u danej osoby dolegliwości związanych z wyżej wymienionymi zaburzeniami nie wyklucza możliwości praktykowania ćwiczeń takich jak joga dla oczu.

Nawet jeżeli tego typu aktywności nie będą w stanie wyleczyć konkretnej wady to mogą przyczynić się do tego, aby pogłębiała się w mniejszym stopniu oraz w wolniejszym tempie.

Przy niektórych zaburzeniach wzroku konieczne będzie specjalistyczne leczenie podczas gdy na inne bardzo dobrym rozwiązaniem okażą się wykonywane w domu ćwiczenia mięśni oczu. Warto praktykować je zarówno zapobiegawczo jak i w momencie pojawienia się niepokojących dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły