Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Choroby oczu i inne dolegliwości

Kłucie i uczucie piasku w oczach: co powoduje ból oka i jak sobie z tym radzić?

Kłucie w oku może być spowodowane różnymi dolegliwościami lub obecnością ciała obcego w obrębie gałki ocznej. Jest to termin bardzo ogólny i mogą towarzyszyć mu różne objawy towarzyszące takie jak uczucie piasku w oczach czy zaczerwienienie spojówek. Jakie są przyczyny kłucia w oczach i jak można uśmierzyć dokuczliwy ból oka?

Czym spowodowane jest kłucie w oku?

W momencie gdy zaczynamy odczuwać ból oka warto rozpocząć od poszukiwania przyczyny jego wystąpienia.  Kłucie w oku pod powieką może być między innymi wynikiem urazu mechanicznego lub stanu zapalnego. Szybko dostrzeżona przyczyna pozwoli wdrożyć prawidłowe leczenie i uniknąć nieprzyjemnych powikłań w obrębie gałki ocznej.

Obecność ciała obcego w oku

Jedną ze zdecydowanie najczęstszych przyczyn wywołujących kłucie w oku jest obecność ciał obcych w gałce ocznej. Mogą to być zarówno kurz, brud lub sierść zwierząt. Gdy ciało obce przedostaje się do oka, może wywoływać uczucie piasku w oczach, zaczerwienienie a w poważniejszych przypadkach nawet uszkodzenie rogówki czy zapalenie nerwu wzrokowego.1

W przypadku podejrzenia, że jakieś ciało obce znajduje się w oku, warto przepłukać je solą fizjologiczną lub kroplami do oczu. Jeżeli mimo tego, nadal odczuwany jest ból oka i uczucie potwierdzające obecność ciała obcego w oku należy skontaktować się z lekarzem, który podczas badania lekarskiego będzie w stanie zlokalizować i w bezpieczny sposób usunąć to co działa drażniąco na nasze oko.

Alergia i kontakt z alergenami

Wiele osób zmagających się z alergią odczuwa nieprzyjemne dolegliwości takie jak podrażnienie oczu, zaczerwienie powiek czy uczucie piasku w oczach. Alergia jest wywoływana przez bezpośredni kontakt z alergenem i może mieć charakter sezonowy, jak w przypadku alergii na pyłki kwiatów lub stały, dotyczy wtedy na przykład sierści niektórych zwierząt.

Kłucie w oku spowodowane alergią może być leczone poprzez ograniczenie kontaktu z alergenem lub przez zażywanie leków przeciwhistaminowych. Łagodniejsza wersja tych leków dostępna jest bez recepty. Mogą one być stosowane samodzielnie przez kilka dni, natomiast ich dłuższe zażywanie musi być skonsultowane z lekarzem.

Alkohol

Zbyt duża ilość spożytego alkoholu może źle wpływać na nasz narząd wzroku. Kłucie w oku po alkoholu zazwyczaj pojawia się w momencie, gdy mamy kaca. Odczuwany piasek w oczach po przebudzeniu zazwyczaj połączony jest wtedy z bólem głowy i złym samopoczuciem. Objawy te ustają po kilku lub kilkunastu godzinach w zależności od ogólnej kondycji ciała i ilości wypitego alkoholu.

Aby uniknąć wrażenia piasku w oczach i kłucia w oku po alkoholu wystarczy po prostu ograniczyć jego spożywanie lub wypijać niewielką ilość, która nie będzie miała tak wyraźnych skutów następnego dnia. Pomocne może okazać się również regularne picie wody przed, w trakcie i po piciu alhokolu. Nawadnianie organizmu przyczynia się do szybszej jego regeneracji.

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy może negatywnie wpływać na funkcjonalność oka. Zwykle atakuje jedną stronę głowy i trwa od 15 minut do 3 godzin. Objawy towarzyszące atakowi bólu to między innymi czerwone, opadające powieki oraz odczuwany silny ból oka.2

Klasterowy ból głowy nie może być zdiagnozowany samodzielnie. Wymaga konsultacji z lekarzem, który po szczegółowym wywiadzie będzie w stanie stwierdzić czy ból gałki ocznej spowodowany jest klasterowym bólem głowy, czy wynika z innych dolegliwości.

Zapobieganie bólom głowy tego typu zwykle wiąże się z koniecznością prowadzenia dziennika bólu głowy. Lekarz, analizując prowadzony przez pacjenta dziennik będzie w stanie stwierdzić, jakie są przyczyny pojawiającego się bólu głowy oraz gałki ocznej.

Infekcje

Infekcje wirusowe oraz bakteryjne, jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą wywoływać objawy takie jak ból lub uczucie kłucia w oku. Infekcja może być wynikiem obecności ciała obcego w oku, urazu mechanicznego lub podrażnienia oczu.

Aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości spowodowane infekcją można wykorzystać domowe sposoby takie jak okłady na oko czy krople na kłucie w oku, które można zakupić w większości drogerii oraz aptek.

Oparzenie chemiczne

Odczuwane kłucie w oku i łzawienie może wystąpić w przypadku wcześniejszego kontaktu z chemią gospodarczą, taką jak domowe środki chemiczne, nawóz, ocet czy środki do czyszczenia rur. Są to substancje o silnym działaniu, często żrącym dlatego mogą wywoływać ból oczu, zaczerwienienie oraz osłabienie ostrości wzroku.

Jeśli podejrzewamy szkodliwy wpływ chemii gospodarczej na nasz narząd wzroku pierwszym ważnym krokiem jest przepłukanie oka solą fizjologiczną, wodą lub kroplami do oczu aby pozbyć się szkodliwych substancji z gałki ocznej i uniknąć uczucia, jakbyśmy mieli piasek w oczach. Domowe sposoby mogą okazać się wystarczające jeśli wpływ środka chemicznego był niewielki.

W przypadku, gdy mimo oczyszczenia oka nadal odczuwamy ból lub pojawia się stan zapalny konieczna będzie kontrola lekarska.

Operacja zaćmy

Kłucie oka po operacji zaćmy to bardzo często spotykane zjawisko. Po zabiegu na rogówce tworzą się suche plamy, które ulegają lekkiemu podrażnieniu. Wielu pacjentów doświadcza wtedy objawów suchego oka takich jak zaczerwienienie, pieczenie i kłucie oka przy mruganiu. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują po okresie kilku tygodni od wykonanej operacji.3

Aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości takie jak uczucie piasku w oku po operacji zaćmy, warto zakupić sztuczne łzy. Regularne stosowanie tych dostępnych bez recepty kropli do oczu może znacznie załagodzić odczuwany dyskomfort i czas rekonwalescencji po operacji.

Soczewki kontaktowe

W przypadku noszenia soczewek kontaktowych ból oka może wynikać z ich przemieszczenia się na powierzchni gałki ocznej. Inną przyczyną może być powiązane ze zbyt długim noszeniem soczewek, pojawienie się zespołu suchego oka. W jednym i drugim przypadku objawy mogą być podobne i obejmować ból gałki ocznej, kłucie w oku i łzawienie.4

Ból oczu spowodowany nieprawidłowym noszeniem soczewek kontaktowych może być zniwelowany poprzez ich porządne wyczyszczenie. Istotnym aspektem jest również sprawdzenie, czy w oku nie znajduje się ciało obce, które może dodatkowo nasilać ból i pieczenie oczu.

Jeśli ból oczu spowodowany jest zbyt długim noszeniem soczewek kontaktowych warto zrobić sobie przerwę w ich stosowaniu. W tym czasie można założyć okulary korekcyjne, które pozwolą zniwelować ból i odczuwany dyskomfort.

Zespół suchego oka

Ból oka oraz zaburzenia ostrości wzroku to objawy charakterystyczne dla zaburzenia, jakim jest zespół suchego oka. Przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości mogą obejmować między innymi nieprawidłowe noszenie soczewek kontaktowych, nadmierne wystawianie wzroku na działanie sztucznego światła lub długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Leczenie dolegliwości powiązanych z zespołem suchego oka obejmują przede wszystkim nawilżanie powierzchni gałki ocznej. Domowe sposoby na piasek w oczach, odczuwany przy okazji suchości oka to głównie nawilżające krople do oczu, dostępne w aptekach bez recepty. Innym skutecznym sposobem jest po prostu unikanie czynników, które mają znaczny wpływ na pojawienie się suchości w oku.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Grupa chorób zapalnych, obejmujących błonę naczyniową oka może przyczynić się do poważnych powikłań gdy nie jest w odpowiednim czasie zdiagnozowana. Zapalenie błony naczyniowej powoduje między innymi światłowstręt, ból oka oraz zaburza ostrość widzenia.

Zapalenie błony naczyniowej oka można rozpoznać za pomocą badania wzroku wykonanego przez okulistę lub optometrystę. Lekarz po rozpoznaniu tej choroby zapalnej może przepisać krople do oczu z lekiem przeciwzapalnym, antybiotyki lub leki przeciwwirusowe.

Jaskra

Jaskra jest chorobą dotyczącą nerwu wzrokowego oka. Nagły atak jaskry może prowadzić nawet do ślepoty a jej pierwsze niepokojące objawy to silny ból oka, zaburzenia wzroku i wymioty.5

Aby zdiagnozować czy konkretne dolegliwości, w tym ból oka są spowodowane przez atak jaskry, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Badanie wykluczające jaskrę powinno być również częścią corocznej wizyty u okulisty, która istotna jest zwłaszcza po 35 roku życia. Warto pamiętać, że ryzyko wystąpienia jaskry rośnie wraz z wiekiem.

Jęczmień

Charakterystyczne kłucie w oku przy zamykaniu powieki może być spowodowane pojawieniem się w oku jęczmienia. Jest to objaw zakażenia bakteryjnego, który pojawia się na wewnętrznej części powieki w postaci małego ropnego guzka i powoduje dyskomfort oraz kłucie w oku.

Jęczmień oprócz wywołania nieprzyjemnego uczucia piasku w oczach nie niesie ze sobą żadnych poważniejszych dolegliwości i samoistnie ustępuje po około 3-4 dniach. Aby zmniejszyć odczuwany dyskomfort można wykorzystać domowe sposoby na piasek w oczach.

Najbardziej popularnymi metodami zmniejszania nieprzyjemnego uczucia w oku są ziołowe ciepłe kompresy oraz nawilżające krople do oczu.

Jak rozpoznać przyczynę bolesnego kłucia w oku?

W przypadku gdy zaczynamy odczuwać bolesne kłucie w oku bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny tej dolegliwości, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie i rozważyć domowy sposób łagodzenia objawów lub wizytę u lekarza.

Aby dowiedzieć się skąd wzięło się dziwne kłucie w oku należy na początek wykluczyć obecność w oku ciał obcych. Może to być zarówno soczewka kontaktowa i kurz. Jeżeli mamy wrażenie piasku w oczach pierwszym krokiem powinno być przemycie oczu poprzez sól fizjologiczną lub krople na kłucie w oku.

Jeżeli po tej czynności ból nie ustępuje, kolejnym krokiem powinno być zastanowienie się nad tym czy ból występuje w jednym czy w obu oczach. Ból w jednym i drugim oku może wskazywać na reakcję alergiczną lub podrażnienie spowodowane wpływem na oko używanych przez nas wcześniej środków chemicznych. Jeżeli natomiast kłucie występuje tylko w jednym oku może to oznaczać podrażnienie soczewką lub infekcję bakteryjną.

Następnie należy zastanowić się nad ewentualnymi dodatkowymi objawami towarzyszącymi kłuciu oka oraz tego czy dyskomfort jest stały, czy może nasila się w określonych sytuacjach. Częstym zjawiskiem jest ból oka przy mruganiu, który może wskazywać na obecność jęczmienia w oku lub ciała obcego znajdującego się pod powieką.

Jeżeli natomiast kłucie w oku nasila się w powtarzających się sytuacjach lub przy kontakcie ze zwierzęciem, możemy mieć do czynienia z alergią. W momencie bliższego kontaktu z alergenem mogą pojawiać się inne objawy takie jak kichanie, katar czy zaczerwienienie oczu.

Krótka analiza powinna przybliżyć nas do poznania przyczyny odczuwanego dyskomfortu. W zależności od stopnia nasilenia bólu oraz dodatkowych objawów należy wybrać metodę domowego leczenia lub kontakt z lekarzem.

Kiedy udać się do lekarza?

Domowe metody leczenia i wykorzystywanie leków możliwych do zakupienia bez recepty często przynoszą bardzo dobre rezultaty. Są jednak sytuacje, kiedy samodzielna kuracja może nie tylko nie być wystarczająca, ale również zaszkodzić naszym oczom.

Do okulisty należy zgłosić się gdy:

  • Ból trwa dłużej niż tydzień.
  • Pojawiają się wydzieliny z oka, ponieważ kłucie w oku i ropienie mogą wskazywać na poważną infekcję.
  • Bolesnemu kłuciu w oku towarzyszy światłowstręt.
  • Zaburzona jest ostrość wzroku, pojawia się podwojne widzenie lub zawroty głowy.
  • Ostre kłucie wzroku nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Wyżej wspomniane objawy mogą występować razem lub oddzielnie i wskazywać na poważne zagrożenie dla naszego wzroku. Jeśli się pojawią lub po prostu nie mamy pewności co do przyczn występowania bólu warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy dla dobra własnego zdrowia oraz komfortu psychicznego.

Jakie kroki może zalecić specjalista?

Lekarz w zależności od tego co nam dolega wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku podejrzenia poważniejszych chorób oczu z pewnością zleci wykonanie specjalistycznych testów oraz badań. Pozwolą one wykluczyć lub potwierdzić występowanie konkretnych chorób oczu takich jak jaskra.

W przypadku łagodniejszych dolegliwości okulista może przepisać stosowanie wybranych leków dostępnych na receptę lub możliwych do kupienia bez recepty. Częstym produktem przepisywanym przez lekarzy są krople na kłucie w oku. Ich popularność wynika z dużej dostępności w aptekach oraz skutecznemu i szybkiemu działaniu. Krople na piasek w oczach to również produkt bardzo łatwy do samodzielnej aplikacji przez pacjenta.

Jak można zapobiegać pojawieniu się kłucia w oku?

Ze względu na różne możliwe przyczyny kłucia w oku, nie ma jednego sposobu, który pozwoliłby całkowicie zapobiec występowaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości. Istnieją jednak zasady zwiększające szansę na utrzymanie zdrowego wzroku i zmniejszające pogłębianie się ewentualnych powikłań w przypadku wystąpienia bólu oka. Warto pamiętać, aby:

  • Chronić wzrok za pomocą okularów ochronnych i przeciwsłonecznych. Pozwoli to uniknąć niekorzystnego wpływu na wzrok promieni słonecznych lub środków chemicznych, które mogą stanowić przyczynę wystąpienia nieprzyjemnego kłucia w oku.
  • Pilnować daty ważności soczewek kontaktowych, ponieważ zbyt długo stosowane przyczyniają się do zwiększonej suchości gałki ocznej.
  • Nie przecierać oka dłońmi. Naruszenie struktury oczu w ten sposób może przyczynić się do wystąpienia podrażnienia narządu wzroku. Na dłoniach znajduje się również mnóstwo bakterii, które przeniesione do gałki ocznej mogą wywoływać infekcje.
  • Dbać o codzienną higienę narządu wzroku i okolic. Demakijaż oraz mycie twarzy zmniejszą zagrożenie pojawienia się w oku ciał obcych.
  • Regularnie badać wzrok u okulisty.

Podsumowanie

Kłucie w oku to objaw mogący mieć wiele możliwych przyczyn występowania. W przypadku pojawienia się tego typu dolegliwości warto wykorzystać dostępne domowe sposoby a jeżeli objawy nie ustępują należy zgłosić się do lekarza. Nie warto czekać z leczeniem aż pojawi się stan zapalny.

Odpowiednio szybko wykryte zaburzenia i urazy związane z oczami mogą być skutecznie leczone i nie muszą wiązać się z poważnymi powikłaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły