Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Choroby oczu i inne dolegliwości

Domowe sposoby i zioła na obniżenie ciśnienia w oku

Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może przyczyniać się do uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego, stanowiących bezpośrednią przyczynę rozwoju zaćmy. Aby zapobiec pogorszeniu jakości wzroku oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych, warto wypróbować domowe sposoby, takie jak zioła na obniżenie ciśnienia w oku oraz wprowadzić dietę korzystną dla oczu. Jak obniżyć ciśnienie w oku domowymi sposobami? Czy domowe leczenie może obniżyć ryzyko rozwoju zaćmy?

Ginkgo Biloba

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego, znany również jako Ginkgo Biloba, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki którym wpływa na zwiększenie ochrony poszczególnych tkanek organizmu przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Poza tym ekstrakt z ginkgo biloba uznawany jest również za substancję o właściwościach przeciwzapalnych, a także regulujących funkcje naczyń krwionośnych. Z tego względu wykorzystuje się go powszechnie do produkcji preparatów, mających na celu obniżanie wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także środków zapobiegających rozwojowi jaskry.

Aby wprowadzić do organizmu odpowiednie stężenie ekstraktu z ginkgo biloba, warto zdecydować się na suplementację. Dostępne na rynku suplementy diety mogą pomóc nam dostarczyć od 500 do nawet 1500 mg wyciągu z miłorzębu japońskiego dziennie. Regularne zażywanie ekstraktu w takich dawkach może usprawnić proces regulacji ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także obniżyć ryzyko rozwoju zaćmy oraz innych schorzeń zaburzających prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Borówka

Borówki zawierają w składzie wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które wzmacniają naczynia krwionośne, odpowiadające za transport poszczególnych składników odżywczych do nerwów oraz mięśni oka. Regularne zjadanie borówek zwiększa szansę na poprawę jakości widzianych obrazów oraz wspomaga obniżanie zawyżonego ciśnienia w oczach.

Wprowadzenie do codziennej diety jednej lub dwóch garści borówek dziennie może wpłynąć na zdrowie oczu oraz zmniejszyć ryzyko wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, powiązanego ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia w przyszłości zaćmy oraz innych schorzeń dotykających narządu wzroku. Analiza długoterminowych badań dowiodła, że w zapobieganiu rozwojowi zaćmy pomocne może okazać się również zażywanie suplementów, zawierających w składzie antocyjany, których bogatym, naturalnym źródłem są właśnie borówki.1

Marihuana medyczna

Medyczne zastosowanie marihuany wciąż budzi kontrowersje, natomiast warto wziąć pod uwagę, że lecznicze działanie tej substancji potwierdziły wyniki licznych, przeprowadzonych badań naukowych.2 Marihuana stosowana jest powszechnie jako stały element terapii wśród osób zmagających się z zaćmą. Jej neuroprotekcyjne właściwości mogą wpływać na tymczasowe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, pozwalając na skuteczne łagodzenie objawów towarzyszących rozwojowi zaćmy.

CBD można stosować doustnie, miejscowo, podjęzykowo, a także w formie inhalacji. Olejki zawierające w składzie medyczną marihuanę dostępne są powszechnie w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Dawkowanie konkretnego preparatu powinno być dokładnie opisane na opakowaniu dołączonym przy zakupie. Warto pamiętać, aby podczas zażywania tego typu środków stosować się do zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować swoje obawy z lekarzem lub dietetykiem.

Zdrowa dieta

Stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety odgrywa istotną rolę w zwalczaniu zaburzeń widzenia oraz schorzeń rozwijających się w obrębie narządu wzroku.3 Dieta na obniżenie ciśnienia w oku powinna składać się z produktów spożywczych, zawierających w składzie karotenoidy, witaminy A, C i E, a także pierwiastki, takie jak miedź, cynk i selen. Najwyższe stężenie powyższych substancji występuje w warzywach i owocach, takich jak:

  • szpinak,
  • jarmuż,
  • brukselka,
  • kapusta włoska,
  • cytryna,
  • pomarańcza,
  • marchew.

Aby z pomocą codziennych posiłków skutecznie obniżyć ciśnienie, warto zadbać również o wprowadzanie do organizmu odpowiedniego poziomu przeciwutleniaczy, które mogą hamować powstawanie dalszych uszkodzeń w obrębie nerwu wzrokowego, a w efekcie zmniejszać ryzyko rozwoju zaćmy. Do produktów spożywczych, znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających zaliczają się między innymi:

  • żurawina,
  • zielona herbata,
  • nasiona lnu,
  • jagody acai,
  • granat.

Forskolina

Forskolina, określana również jako pokrzywa indyjska to zioło wykorzystywane od wieków w medycynie hinduskiej oraz w ajurwedzie. Roślina znana jest z właściwości obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe, dzięki którym stanowi skuteczny i w pełni naturalny sposób na hamowanie procesów, które zachodzą w obrębie narządu wzroku w trakcie rozwoju zaćmy.

Pokrzywę indyjską można stosować zarówno miejscowo, jak i doustnie. Coraz większą popularnością cieszą się dostępne w aptekach oraz w niektórych sklepach zielarskich krople do oczu, zawierające w składzie roztwór z forskoliny. Stosuje się je dokładnie tak samo, jak nawilżające sztuczne łzy. Zalecana częstotliwość dozowania konkretnych kropli opisana jest zazwyczaj na ulotce dołączonej do danego preparatu.

Inną metodą na obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest wypijanie naparu ze sproszkowanego korzenia pokrzywy. Optymalną i bezpieczną dla organizmu dawkę stanowi jedna filiżanka naparu dziennie. Ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, ze stosowania forskoliny w jakiejkolwiek postaci powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Regularne ćwiczenia

Wprowadzenie do codziennego życia dowolnej formy aktywności fizycznej może okazać się niezawodnym sposobem na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia w oku. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do usprawnienia przepływu krwi w organizmie, a w efekcie wpływają również na poprawę przepływu krwi między narządem wzroku, a pozostałymi tkankami i organami naszego organizmu.

Aby z pomocą aktywności fizycznej zmniejszyć ciśnienie w oczach, warto wykonywać około 150 minut dowolnych ćwiczeń tygodniowo. Jednak osoby, u których zdiagnozowano wady wzroku lub zawyżone ciśnienie wewnątrzgałkowe powinny pamiętać o unikaniu ćwiczeń, które wymagają przyjmowania pozycji głową w dół, ponieważ zwiększają one poziom ciśnienia w oczach. Natomiast ćwiczenia szczególnie zalecane, jako element terapii, mającej na celu obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia w oku, to:

  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • aerobik,
  • nordic walking,
  • trening siłowy,

Regularne wizyty u dentysty

Nie od dziś wiadomo, że zniszczone i zaniedbane zęby mogą w negatywny sposób oddziaływać na funkcjonowanie pozostałych części naszego organizmu. Okazuje się, że dbanie o dobry stan uzębienia może wspomóc regulację ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz obniżyć ryzyko rozwoju zaćmy.

Analiza przeprowadzonych badań wykazała, że wśród osób, które w ciągu ostatnich dwóch lat straciły część zębów występuje znacznie większe prawdopodobieństwo rozwoju zmian neurodegeneracyjnych, prowadzących do zaćmy. Ryzyko to jest jeszcze większe u pacjentów, zmagających się z zaawansowaną chorobą przyzębia.4 Na tej podstawie można uznać, że regularne kontrolowanie stanu zębów u dentysty może ochronić nas przed rozwojem zaćmy, która wiąże się ze znacznym pogorszeniem jakości wzroku, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Ograniczenie kofeiny

Codzienne picie napojów zawierających w składzie duże ilości kofeiny może wpływać na zwiększenie ciśnienia w oku oraz na zwiększenie ilości płynu gromadzącego się z przedniej części oka. Proces ten może nasilać uciskanie nerwu wzrokowego, a w efekcie  zwiększać ryzyko rozwoju zaćmy. 

Aby uniknąć osłabienia jakości wzroku oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań wynikających ze zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, warto zrezygnować z wprowadzania do organizmu kofeiny. Osoby, u których zdiagnozowano wzrost ciśnienia w oczach lub występowanie innych dolegliwości związanych z narządem wzroku, powinny ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z codziennego picia kawy, herbaty, coli czy napojów energetycznych.

Spanie z delikatnie podniesioną głową

Okazuje się, że o regulację poziomu ciśnienia w oczach można zadbać również podcza snu. Przeprowadzone badania dowodzą, że długotrwałe ułożenie głowy do dołu może prowadzić do wzrostu ciśnienia w oczach, natomiast spanie z lekko uniesioną głową może wpływać na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego podczas snu.

Aby zadbać o swój wzrok w nocy i zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń wzroku, wynikających ze zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, warto zaopatrzyć się w odpowiednią poduszkę, zapewniającą głowie odpowiednie ułożenie. Poduszki delikatnie unoszące głowę dostępne są w większości sklepów ortopedycznych, a także tych, które specjalizują się w sprzedaży pościeli. Przed wyborem konkretnego modelu, warto skonsultować się z doświadczonym pracownikiem sklepu, który będzie w stanie doradzić, jaki rodzaj poduszki będzie najlepszy dla osoby, która nie korzystała wcześniej z rozwiązań tego typu.

Czy domowe sposoby wystarczą, aby obniżyć wysokie ciśnienie w oku?

Domowe sposoby mogą skutecznie załagodzić dolegliwości wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia w oku oraz zmniejszyć dyskomfort, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać jednak, że w niektórych przypadkach domowe metody leczenia mogą zmniejszyć objawy, ale nie będą w stanie usunąć przyczyny, która doprowadziła do wzrostu ciśnienia w oku. 

Wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej może być wywołane przez rozwój innych, poważnych w skutkach zaburzeń zdrowotnych lub chorób oczu. Z tego względu nie należy lekceważyć sygnałów, które mogłyby świadczyć o pogorszeniu jakości wzroku. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących występowania problemów ze wzrokiem, należy skonsultować się ze specjalistą oraz stosować do wszelkich zaleceń lekarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły