Wszystko co musisz wiedzieć o zdrowych oczach i poprawie wzroku w jednym miejscu

Choroby oczu i inne dolegliwości

Podrażnione oko: przyczyny i możliwe sposoby łagodzenia

Podrażnienie oka to bardzo ogólny termin stosowany, aby opisać nieprzyjemne uczucie drażnienia występujące na powierzchni gałki ocznej. Mimo że objawy tego rodzaju dyskomfortu pojawiającego się w narządzie wzroku są zazwyczaj do siebie podobne. Obejmują one dolegliwości takie jak zaczerwienienie oczu oraz ich swędzenie i pieczenie to istnieje wiele możliwych przyczyn podrażnienia narządu wzroku.

Dowiedzmy się więc jakie są najczęściej występujące przyczyny wywołujące podrażnienie oczu?

Alergie i alergeny

Alergenami wywołującymi nieprzyjemne dolegliwości oczu mogą być między innymi pyłki, roztocza oraz sierść zwierząt. Objawy alergii zazwyczaj pojawiają się w jednym i drugim oku chwilę po kontakcie z czynnikiem uczulającym.

Alergia może wywoływać objawy takie jak zaburzenia filmu łzowego oraz zaczerwienienie czy silne podrażnienie oka.

Dokuczliwe uczucie umiejscowione w oku należy zwalczać za pomocą leków dostępnych w aptece bez recepty takich jak krople na podrażnione oczy. Dodatkowo należy zadbać o możliwie wyeliminowanie sytuacji, w których przebywamy w otoczeniu alergenu. W przypadku, gdy nie jest to możliwe a objawy są długotrwałe i wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może zalecić leki dostępne na receptę, zastrzyki alergiczne lub wprowadzić inne indywidualne dobrane leczenie.

Ciała obce

Pojawienie się w gałce ocznej obcych obiektów takich jak rzęsa czy sierść może przyczynić się do tego, że podrażnione oko będzie produkowało więcej filmu łzowego. Natomiast przy próbie oczyszczenia go ze szkodliwych elementów pojawią się objawy takie jak pieczenie i swędzenie. Również podrażnione oczy od soczewek kontaktowych, stanowiącej ciało obce w strukturze oka, może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów. Niestety ignorowane może prowadzić nawet do uszkodzenia rogówki lub jej infekcji.

W przypadku noszenia soczewek kontaktowych usunięcie innego ciała obcego może być jeszcze trudniejsze. Będzie wymagało od nas zachowania odpowiedniej higieny, aby uniknąć poważniejszych stanów zapalnych. Warto w takiej sytuacji wykorzystać krople do oczu, dzięki którym można szybko i sprawnie oczyścić oko.

Substancje drażniące

Narażenie oka na bezpośredni kontakt z dymem, cząsteczkami kurzu czy oparami chemicznymi może wywoływać podrażnienie oczu. Po ekspozycji na takie substancje oko może być silnie podrażnione, co może przyczynić się do zwiększonego wydzielania przez nie łez, których celem jest, aby oczy były jak najszybciej oczyszczone ze szkodliwego wpływu tego co podrażniło oko.

W wielu przypadkach pomocne w takiej sytuacji może okazać się płukanie oka wodą o temperaturze pokojowej lub użycie specjalnie przeznaczonych do tego celu kropli do oczu.

Cyfrowe zmęczenie oczu

Zespół widzenia komputerowego1 pojawia się w wyniku częstego, wielogodzinnego korzystania z komputera. Objawy towarzyszące cyfrowemu zmęczeniu oczu to podrażnienie oka oraz zaczerwienienie oczu i powiek, które ignorowane mogą prowadzić do zapalenia spojówek lub zespołu suchego oka.

W zwalczaniu tych dolegliwości pomocna może okazać się zasada 20 sekund2, według której po 20 minutach pracy przy komputerze należy robić 20 sekund przerwy skierowując wzrok na obiekt inny niż ekran komputera.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka może być wywoływany przez niewystarczająco częste mruganie spowodowane pracą przy komputerze lub w przypadku gdy soczewki kontaktowe są noszone zbyt dużą ilość godzin.

Charakterystycznymi objawami wywoływanymi przez zespół suchego oka są podrażnienie gałki ocznej oraz zaczerwienione oczy.

Oko dotknięte tymi objawami należy leczyć za pomocą preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Mowa tutaj o środkach takich jak sztuczne łzy czy tradycyjne krople do oczu. Aby zespół suchego oka nie miał charakteru nawracającego, warto również zadbać o zminimalizowanie występowania w codziennym życiu czynników wywołujących nieprzyjemne dolegliwości oczu.

Zablokowany kanał łzowy

Nieprawidłowy odpływ łez z oka spowodowany przez zablokowanie kanalików łzowych3 może wywoływać objawy takie jak podrażnione zewnętrzne kąciku oczu. Nieleczone objawy mogą potęgować uczucie piasku w oku oraz nasilać ból i dyskomfort.

W przypadku takiego podrażnienia istotne jest, aby skonsultować stan swojego oka z lekarzem, który będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Pozwoli to na uniknięcie poważniejszych powikłań oraz przyczyni się do prawidłowego wydzielania łez przez oczy.

Zapalenie spojówek

Spojówki pełnią w oku funkcję ochronną. Przyczyną odpowiadającą za to, że spojówki są podrażnione jest między innymi codzienne wystawianie ich na wpływ niesprzyjającego oku środowiska. Tutaj zaliczyć można nadmierną ilość sztucznego światła w miejscu pracy lub nauki, czy przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Inną przyczyną zapalenia spojówek może być nieleczony zespół suchego oka oraz każdy inny czynnik wywołujący podrażnienie oka, uczucie piasku w oku czy stan zapalny, którym objęte są oczy oraz powieki. Ignorowane dolegliwości przyczyniają się do podrażnienia bariery ochronnej spojówek co z czasem prowadzi do nasilenia objawów.

Aby uniknąć zapalenia spojówek i towarzyszących mu powikłań należy dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń oraz wprowadzanie odpowiedniego leczenia już na samym początku odczuwanego podrażnienia oczu.

Jęczmień na oku

Obecność jęczmienia4, bolesnego guzka znajdującego się na krawędzi gałki ocznej może wywoływać podrażnienie oka. Jęczmień oka może być wypełniony ropą i stanowić przyczynę wystąpienia bólu i obrzęku w okolicy powiek.

Zwykle podrażnienia oka i dyskomfort wywołane przez jęczmień ustępują samoistnie i nie wymagają operowania w celu usunięcia ropy. Warto jednak wykonywać ciepłe okłady na oko objęte tym stanem zapalnym oraz zakupić łagodzące nieprzyjemne objawy krople do oczu, aby nie doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Infekcje

Różnego rodzaju infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze mogą wywoływać podrażnienie oczu. Dodatkowe objawy mogą obejmować obrzęk błon wokół oka czy pojawienie się ropy i strupów na rzęsach i w okolicach powiek. Infekcje wirusowe najczęściej mają łagodny przebieg i ustępują po upływie jednego do dwóch tygodni.

Podrażnione z tej przyczyny oczy mogą wywoływać ból i silny dyskomfort, które powinny być skonsultowane z lekarzem, po to aby uniknąć pogłębienia się stanu zapalnego.

Podsumowanie

Istnieje wiele możliwych przyczyn wywołujących podrażnienie oka. Niektóre z nich, takie jak jęczmień czy zmęczone przez komputer oczy mogą zniknąć samoistnie. Niestety w przypadku niektórych infekcji czy alergii konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą.

W momencie wystąpienia pierwszych niepokojących dolegliwości w okolicach powiek należy rozpocząć od obserwacji co może mieć negatywny wpływ na nasze oczy oraz powieki. Dzięki znajomości przyczyny, będziemy mogli wykorzystać dostępne domowe sposoby na podrażnione oko lub udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie w zależności od tego co konkretnie dzieje się z oczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane artykuły